
God natt Gaza
Det fortelles nattahistorier over hele verden. Også for barn som lever i krig. God natt Gaza er en samling palestinske fortellinger som kan leses både fra venstre og høyre, på arabisk eller norsk.
Det er historiene som binder oss sammen.

Om boka
Inspirasjonen til God natt Gaza kom på en reise til Jordan, der Plan jobber i en flyktningleir for palestinere fra Gaza. Den ble opprettet i 1968 og er nå et permanent bosted for 40 000 mennesker. Mange av dem som bor der har levd hele livet i leiren, på siden av det jordanske samfunnet. De venter fortsatt på å få komme hjem, over 50 år etter. Historiene i boka er hentet fra denne leiren, som på folkemunne kalles «Gaza-leiren».

Som eier av boka bidrar du til Plans nødhjelpsarbeid og til at en kultur lever videre i bokhyllene.
Kjøp boka
Glimt fra Jerash
– "Gaza-leiren"




Hva skjer nå?
Våpenhvilen mellom Israel og Hamas gir håp om fred, selv om den har blitt butt flere ganger.
Plan International har hatt flere forsendelser med nødhjelp stående fast på grensen til Gaza i mange måneder, på grunn av Israels blokade. Vi vil nå gjøre alt vi kan for å få mer hjelp inn til alle som trenger det.
Plan er likevel en av få organisasjoner som faktisk kjører inn nødhjelp til Gaza selv, og vi distribuerer på vegne av mange andre store hjelpeorganisasjoner.
Vi samarbeider også med lokale organisasjoner inne på Gaza som leverer varme måltider til befolkningen, og dette arbeidet får vi til tross Israels blokade. Våre midler brukes også til å hjelpe de som har blitt fordrevet på Vestbredden og til flyktningeleirer i nabolandene rundt.
Når du kjøper boken bidrar du til
Plans nødhjelpsarbeid
Akutt nødhjelp som mat, vann, tepper, bøtter, myggnett og hygieneartikler.
Midlertidige tilfluktssteder og utdanningstilbud for barn.
Kontantoverføringer som dekker innkjøp av mat, drikke og andre basisbehov.
Støtte til jenter som blir utsatt for vold og overgrep og grunnleggende helsehjelp til jenter på flukt.
I 2024 responderte vi på 87 kriser over hele verden.
Bokgalleri
God natt Gaza er mer enn bare en bok. Dette galleriet er et symbol på styrken et fellesskap gir. Bildene sendes inn av stolte bokeiere fra hele landet, og oppdateres daglig. Sammen skal vi spre ordet, bokstavelig talt.
















God natt Gaza er et samarbeid mellom Plan International Norge,
Plan International Jordan og Megafon Forlag, 2024 ©.